Choď na obsah Choď na menu
 

 

Koniec kolektívneho vyjednávania - Dohoda

30. 6. 2015

Ahojte, dobrý deň všetkým,

Dovoľte, aby som Vám aspoň pár slovami vysvetlil, prečo odborová organizácia pristúpila na dohodu so zamestnávateľom a prečo padlo rozhodnutie, že nejdeme od pondelka 29.6. do ostrého štrajku.

Predovšetkým preto, že to, čo sa na poslednú chvíľu dohodlo, nám ako zamestnancom zabezpečí viac peňazí, ako to, čo žiadala odborová organizácia. Ako určite viete, chceli sme okrem odmeny v roku 2015, zvýšiť základné mzdy od roku 2016 o 60€. Výsledkom dohody je, že sa nám príjem zvýši nie o 60€, ale v priemere o 72,50€ na jeden mesiac. Obávať sa toho, že zamestnávateľ nastaví ciele pre vyplatenie odmeny tak, aby sa nesplnili nie je namieste a ak by sme ako odbory nemali 99,9% istotu, že tieto odmeny dostanete vyplatené, nikdy by sme na dohodu nepristúpili. Rozumieme tomu, že peniaze v základe sú vždy isté, ale treba si uvedomiť, že reálne dostaneme viac peňazí a hlavne to bolo bez “boja a bez obetí”...


Aspoň zopár viet, k prípadnému štrajku:
Podľa informácií, ktoré máme, by deň, ani týždeň štrajku nič nevyriešil. Ak by sme chceli byť úspešný, museli by sme štrajkovať minimálne 2-3 týždne. Skúsme si každý položiť otázku za seba a za svojich kolegov, koľkí by tam 2-3 týždne vydržali, keďže počas štrajku by sme nedostali žiadnu mzdu... Verím, že okrem členov výboru, by tam ešte bolo aspoň 50 odhodlancov, ale to bohužiaľ nestačí... Za toto obdobie by ste všetci prišli o ďalšie peniaze a nie málo, ktoré by ste už nikdy nedostali... Ak by sme nedokázali spoločne dotiahnuť štrajk do víťazného konca, kľudne by výsledok mohol byť “0”.

Naozaj dlho sme zvažovali, či túto poslednú ponuku zobrať, alebo nie a úprimne Vám poviem, že nikto z výboru nemal úplne jednoznačný názor, ale keď sme si zvážili všetky klady a zápory, rozhodli sme sa ponuku prijať. V žiadnom prípade nesúhlasím, že odbory, alebo zamestnanci prehrali. Je to naše spoločné veľké víťazstvo, pretože pokiaľ by nebolo hlasovanie o štrajku, kde sme ukázali obrovskú súdržnosť, nikdy by sme zamestnávateľa nedokázali zatlačiť až tam, kde sme ho zatlačili a verím, že na tomto sa dá stavať aj do budúcna, keďže sme si spoločne získali obrovský rešpekt. Po 3 mesiacoch vyjednávania, v čase keď sa vyhlásil spor, bola ponuka zamestnávateľa 220€, resp. 320€ odmena a nič viac.

Viem, že zatiaľ nemáte podrobné informácie, ale chcem Vás poprosiť, príďte na stretnutia na prevádzky, do kancelárie, alebo nás oslovujte priamo v práci a dajte si vysvetliť celú dohodu a verím, že po vysvetlení budete na dohodu pozerať pozitívne a budete radi, že sa dohodlo to a že sa neštrajkuje.

Sme tu pre Vás stále a radi odpovieme na Vaše otázky, len nám dajte možnosť vysvetliť Vám prečo sme na dohodu pristúpili. Ak aj napriek tomu spokojní nebudete, rešpektujeme to, ale pokiaľ by sme si neboli istí, že je pre Vás všetkých táto dohoda výhodnejšia, určite by sme na ňu nepristúpili a od pondelka by sme stáli pred bránou.

Ešte raz Vám zo srdca ďakujeme za podporu v tomto ťažkom období a prosíme Vás o Vašu spätnú väzbu. Vážime si každý Váš názor, preto budeme radi, ak nám napíšete, prípadne osobne poviete Vaše pocity a postoje k uzavretej dohode, respektíve nám položíte svoje otázky.

Vopred ĎAKUJEME

František Gajdoš