Choď na obsah Choď na menu
 

 

Trhová ekonomika funguje všade okrem pracovného trhu.

8. 6. 2016

Od roku 1989 sa u nás na Slovensku uplatňuje takzvaná trhová ekonomika.

Ak je niečoho na trhu málo je to drahé, lebo dopyt je väčší ako ponuka.Ak je niečoho naopak veľa cena prudko klesne lebo je toho na trhu viac ako  je treba.

Toto platí nielen pre spotrebný tovar ale aj pre pracovnú silu.

Ak je na pracovnom trhu dostatok voľnej pracovnej sily ( nezamestnaných ) a zamestnávateľ si môže vyberať z väčšieho množstva ako potrebuje ťažko ho niečo donúti aby ponúkal väčšiu mzdu ako je nevyhnutné, čiže v tomto prípade je to minimálna mzda alebo niečo tesne nad čo odráža náročnosť práce.

Čo sa ale stane ak je zrazu na pracovnom trhu nedostatok pracovníkov ochotných robiť za takto nízku mzdu lebo počet pracovných miest stúpol ? Logika hovorí že zamestnávatelia by mali za prácu platiť viac aby prilákali Slovákov pracujúcich v zahraničí ktorí tam odišli práve pre nízku úroveň miezd ktorá tu bola (a bohu žiaľ stále je ) pre prebytok pracovnej sily.

Prečo by ale zamestnávatelia dával i ľudom viac, veď namiesto toho môžu určitý čas masírovať verejnú mienku tým že Slovákom sa nechce robiť a cestovať za prácou z východu na západ. Ak sa to nechytí prejdú na masírovanie verejnej mienky nezmyslami že pracovnej sily na Slovensku je naozaj nedostatok ( lenivosť Slovákov už radšej zamestnávateľské zväzy nespomínajú ) a vyhrážajú sa že keď im vláda ktorá im prednedávnom dala dotácie na vytvorenie pracovných miest pre Slovákov neumožní jednoduchší dovoz pracovnej sily napríklad z Ukrajiny odídu  podnikať niekam inam.

Čiže aby som to zhrnul, zákony trhovej ekonomiky fungujú iba do vtedy pokiaľ to zamestnávateľom vyhovuje, potom prichádza na rad ich plač pred úradom vlády a prosby o zmenu hraníc pracovného trhu len aby mohli udržať úroveň miezd na takej nízkej úrovni na akú si zvykli keď si mohli dovoliť povedať zamestnancovi do očí „Ak sa ti nepáči môžeš ísť, za bránou čaká na tvoje miesto ďalších sto ľudí“. Toto už ale nie je pravda !

Teraz nám zostáva dúfať že vláda im na to neskočí a nedovolí zamestnávateľom obchádzať zákony trhu a používať dotácie z daní Slovenských zamestnancov na zamestnávanie ľudí z priestoru mimo Európskej únie. Inak bude nádej na výraznejší  rast miezd na Slovensku znova pochovaná.

                                                                                        Jozef Miklovič