Choď na obsah Choď na menu
 

 

Načo sú nám Odbory ?

10. 11. 2011

    Často sa ma ľudia na lakovni pýtajú čo budú odbory robiť s nízkou členskou základňou.  Musím odpovedať že odbory s tým neurobia nič. Nikto totiž nemôže vypísať za Vás prihlášku. Vravia že keby sme sa viac snažili ( ako my odbory ), vyjednali pre nich dobré mzdy a lepšie výhody, keby sa im ich príspevky vracali v podobe darčekov a príspevkov tak by vstúpili. 

    To je základný problém v chápaní toho na čo tu vlastne odbory máme. Ľudia stále čakajú že niekto vyrieši ich problémy za nich bez toho aby niečo urobili oni. Tu nepomôže ani prihláška do odborovej organizácie. Bez toho aby bolo členov dostatočné množstvo, ale hlavne aktívnych členov sa nič nezmení. Odborová organizácia je tu na to aby zastupovala Vaše záujmy na rokovaniach so zamestnávateľom, aby prenášala Vaše názory a požiadavky smerom k vedeniu podniku, riešila problémy na pracoviskách z pozície partnera tak pre Vás ako aj pre zamestnávateľa. Áno musíme byť partnerom, aj keď sa toto označenie určite väčšine nepáči lebo si predstavujú že správny odborár má tresnúť po stole,  zamestnávateľ pustí do gatí a splní mu všetko čo chce. Takto to ale nefunguje, ak chceme niečo dosiahnuť musíme rokovať a hľadať argumenty pre ktoré  druhá strana uzná oprávnenosť našich požiadaviek.

    Znova si veľa z Vás povie  že netreba rokovať, treba štrajkovať alebo inými nátlakovými praktikami donútiť zamestnávateľa splniť naše požiadavky. Áno to je najúčinnejší spôsob ako dosiahnuť cieľ. Ale treba si naštudovať zákony SR a uvedomíte si že to nie je také jednoduché ako to vyzerá. Aby bol štrajk legálny treba dodržať určitý dosť zdĺhavý postup. Tento postup dáva zamestnávateľovi veľa času na zastrašenie zamestnancov ktorí deklarovali ochotu sa štrajku zúčastniť. Drvivá väčšina štrajku chtivých sa stiahne a proti zamestnávateľovi zostane hŕstka ľudí s členmi výboru na čele, a po konštatovaní zamestnávateľa že vlastne presadzujú názor iba zopár zamestnancov nasleduje kapitulácia. Bohužiaľ taký sme. Máme rodiny, pôžičky, atď., a tí čo si teraz povedia že oni sú iní možno len takú situáciu ešte nezažili – česť výnimkám.

     Ale aj tak môžeme dosiahnuť veľa,  musíme si uvedomiť že pozícia odborovej organizácie je pri rokovaniach úplne iná ak zamestnávateľ vie že za nami stojí veľká časť zamestnancov ktorí sú odhodlaný aj k tým nátlakovým  akciám. Vôbec nie je nutné s nimi začínať , už iba ich reálna možnosť je pri rokovaní ten najsilnejší argument. Ale na to je nutná aktívna členská základňa.

    Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte pre to aj niečo urobiť. Ak nie ste členom odborov môžete na výbor iba nadávať – nič viac. Ak Vám to stačí tak sa musíte uspokojiť s tým čo máte a ukľudňovať sa frflaním na  odbory,  zamestnávateľa , a na čokoľvek čo je po ruke. Ale máte aj inú možnosť, môžete svoj osud zobrať do vlastných rúk. Ako som už spomínal nestačí sa len prihlásiť do odborov. Musíte sa aj aktívne zaujímať o ich činnosť. Musíte ich kontrolovať. Musíte im posúvať Vaše názory. Musíte im vytýkať ich chyby, ale konkrétne chyby - lebo nerobíte nič a všetko je na nič nám vôbec nepomôže byť lepšími.

    Ak si myslíte že Vy alebo niekto z Vášho okolia by to robil lepšie, že na to má predpoklady, navrhnite mu aby kandidoval, alebo kandidujte sám. Ale pozor, mám skúsenosť že človek ktorý sa zdá tvrdý, priebojný, chodí po linkách, ohovára odbory a nadáva na všetko čo urobia nemusí byť ten pravý. Ak sa stane zodpovedným za svoje činy môže zrazu pri rokovaniach zo zamestnávateľom sedieť ako človek bez názoru. To hovorím len zo skúsenosti, tak pri výbere, a aj pri vlastnom odhodlaní treba zvážiť všetky povahové vlastnosti. Ono to totiž nie je také jednoduché ako to vyzerá.

Pokiaľ nie ste členmi  môžete len nadávať.

Ako člen ZO OZ KOVO PCAS môžete oveľa viac.

                                                                       Jozef Miklovič   

 

 
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

negativ

(Áčko v kruhu, 13. 12. 2011 20:39)

Po prečítaní tohto článku si musím veru položiť otázku: "Načo sú nám Odbory?"